IFK Stocksund och IK Sirius har signerat ett samarbetsavtal, ett så kallat fotbollsutvecklande föreningssamarbete, som möjliggör spel i båda lagen under säsongen 2023 för spelare upp till 22 år.
– Med det här samarbetet har våra unga spelare möjligheten att representera två klubbar i seriespel, vilket ökar chansen till speltid på en bra nivå. IFK Stocksund är en seriös förening med bra förutsättningar och ett gynnsamt geografiskt läge i förhållande till Sirius och Uppsala, säger Jonathan Ederström, scouting- och rekryteringsansvarig, Sirius Fotboll.
-Känns spännande att ingå ett samarbete med en allsvensk klubb, där vi får möjligheten att använda deras unga välutbildade spelare tillsammans med våra i både tränings- och matchmiljö, säger sportchefen Andreas Andersson
Det här avtalet träder nu i kraft genom att Emil Özkan får möjlighet att träna och spela matcher med IFK Stocksund.
Fotbollsutvecklande föreningssamarbeten
Ett fotbollsutvecklande föreningssamarbete är i praktiken ett avtal som ger spelare upp till och med 22 års ålder möjlighet att representera båda klubbarna i seriespel.
IFK Stocksund startade som en friidrottsklubb 2005. Vi började träna tillsammans och snart sprang flera ungdomar från IFK Stocksund Lilla Lidingö loppet och Lilla Midnattsloppet med IFK-märket på bröstet.
Stockhagsvägen 9
18274 Stocksund
kansli@ifkstocksund.se
Phone: +46 70 0809590
Email:
kansli@ifkstocksund.se